FIBARO jako centralny system sterowania ogrzewaniem.


Panel sterowania temperaturą pomieszczenia w systemie domu inteligentnego FIBARO.


System FIBARO może być wkorzystany do sterowania dowolnym systemem ogrzewania. Sprawdza się zarówno w klasycznym, grzejnikowym ogrzewaniu jak i bardziej złożonych systemach ogrzewania podłogowego ze strefami. Idealnie nadaje się do sterowania ogrzewaniem elektrycznym. Użytkownik ma dostęp do nastaw temperatury w każdym pomieszczeniu lub strefie przez aplikację Home Cemter -> Panel Ogrzewania. Dodatkowo, główne nastawy Panelu Ogrzewania można zmieniać za pomocą aplikacji na smartfonie - z dowolnego miejsca na świecie. Możesz więc dowolnie obniżać i podwyższać temperaturę według swoich potrzeb.

   The Heat Controller


Zdjęcie FIBARO Heating Box.

Do sterowania temperaturą grzejnika FIBARO oferuje The Heat Controller - inteligentne głowice termostatyczne. Zachęcam do zapoznania się z oficjaną prezentacją systemu do sterowania ciepłem z grzejnika. Znajdziesz tam dokładne informacje o wszystkich obszarach zastosowania.

The Heat Controller działa pod kontrolą centrali Home Center. Głowica paruje się z czujnikiem temperatury. Jeden czujnik może przekazywać dane o temperaturze do 3 głowic. W tej konfiguracji system oferuje sterowanie ogrzewaniem w pomieszczeniu i dostosowuje temperaturę grzejników tak, by temperatura w miejscu umieszczenia czujnika była zgodna z zadaną temperaturą. Temperaturę ustawiamy w aplikacji.
Home Center Lite lub Home Center 2 zapewnia sterowanie czasowe i zdalny dostęp do systemu. Instalacja takiego systemu jest prosta i intuicyjna. The Heat Controler pasuje do 99% dostępnych na rynku grzejników.

   Sterowanie strefowym ogrzewaniem podłogowym


System domu inteligentnego FIBARO można wykorzystać do sterowania siłownikami termicznymi (elektrozaworami) na grupie mieszającej. Na zdjęciu poniżej widoczny jest Relay Switch 2 sterujący dwoma strefami grzewczymi (dwoma siłownikami termicznymi).

FIBARO w sterowaniu siłownikami termicznymi CO

FIBARO odczytuje temperaturę dzięki bezprzewodowym czujnikom umieszczonym w strefach grzewczych. Na podstawie odczytów system otwiera lub zamyka siłowniki w zależności od potrzeb grzewczych w danej strefie.

   Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym


System domu inteligentnego FIBARO idealnie nadaje się do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. W tym zastosowaniu przekaźniki ZWave Relay Switch 2x1.5kW lub Relay Switch 1x2.5kW będą sterować matami grzewczymi. Jako elementy wykonawcze można użyć również Single Switch 2 lub Double Switch 2. Zyskujemy wtedy informację o zużyciu energii. Jednak w tym wypadku trzeba ostrożnie dobierać obciążenie tych przełączników, by nie przekroczyć dozwolonego amperażu. Należy również pamiętać o wymaganych zabezpieczeniach nadprądowych. Projektując elektryczne ogrzewanie podłogowe ze sterowaniem systemem FIBARO należy uwględnić maksymalny pobór prądu przez maty. W niektórych wypadkach, zamiast stosowania jednej maty o dużej mocy trzeba będzie zastosować dwie o mniejszej mocy. Dzięki temu zyskamy redundancję ogrzewania pomieszczenia oraz zmniejszymy moc przesyłaną przez przewody zasilające (jeśli każda mata grzewcza będzie miała osobny przewód).

W rozwiązaniach wymagających dedykowanych urządzeń sterujących temperaturą można użyć termostatu ZWave, zamiast elementu wykonawczego. Nastawy termostatu można wtedy ustawiać za pomoca aplikacji Home Center. I w tym wypadku zanim kupisz termostat, upewnij się, że wbudowany przekaźnik będzie dobrany do obciążenia.

Innym rozwiązaniem, które umożliwia sterowanie obwodami dużej mocy, jest zastosowanie styczników. Do wysterowania stycznika stosuje sie jeden z wyżej wymienionych przełączników FIBARO.

1
Zdjęcie mechanizmu wykonawczego 2x1.5kW
Włącznik dwuobwodowy przeznaczony do montażu w gniazdkach. Maksymalne obciążenie 1,5 kW na jeden obwód.
2
Zdjęcie mechanizmu wykonawczego 1x2.5kW
Włącznik jednoobwodowy przeznaczony do montażu w gniazdkach. Maksymalne obciążenie 3kW.
3
Zdjęcie FIBARO Motion Sensor
FIBARO Motion Sensor
Czujnik ruchu z wbudowanym czujnikiem temperatury i natężenia światła.

4

FIBARO Home Center 3 zdjęcie

FIBARO Home Center

Jak się przekonałeś, system FIBARO jest wszechstronny. Bez względu na sposób ogrzewania domu może zostać zastosowany jako centralny system kontroli temperatury. Dodatkowo ogrzewając pomieszczenia, gdy tego naprawdę potrzebujesz, pozwoli zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu?.

O firmie

Inteligencja, estetyka, wygoda. To jedne z cech domu inteligentnego. Firma peszko.net stawia sobie za cel popularyzację idei domu inteligentnego i zapewnia wsparcie - od pomysłu na dom inteligentny do instalacji systemu. Zapewnia szkolenie dla użytkownika i wsparcie w rozwoju systemu po sprzedaży. Instalację domu inteligentnego można przetestować w siedzibie firmy po uprzednim umówieniu telefonicznym.

Zapraszam do współpracy!

Piotr Peszko

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Kontakt:

+48 604 545 645

© 2019 peszko.net