05.09.2019 r.

Dom ogrzewany prądem elektrycznym


Ten artykuł prezentuje dane o zużyciu energii elektrycznej w domu wolnostojącym wyposażonym w elektryczne ogrzewanie podłogowe (tzw. maty grzejne) za sezon grzewczy 2018/2019, przedstawia informacje na temat sposobu korzystania z tego rodzaju ogrzewania, konstrukcji budynku oraz wad i zalet podłogowego ogrzewania elektrycznego. Proponuje zastosowanie systemu domu inteligentnego FIBARO do kontroli temperatury.


Pomiar mocy w systemu domu inteligentnego FIBARO.Zdjęcie. Jeśli czegoś nie możesz zmierzyć - nie możesz tym zarządzać. System FIBARO na bieżąco monitoruje zużycie energii przez wszystkie podłączone urządzenia, umożliwiając podejmowanie decyzji w oparciu o rzeczywiste dane.


Istnieje popularny pogląd, że ogrzewanie domu za pomocą energii elektrycznej jest drogie. Twierdzenie to było prawdziwe i utrwaliło się w XX wieku. Jednak wraz z rozwojem "ciepłego" budownictwa i technik oszczędzania ciepła, ogrzewanie prądem elektrycznym przestało być techniką wypartą poza marginesy technik ogrzewania. W połaczeniu z coraz tańszymi bateriami słonecznymi (panelami fotowoltaicznymi) ten sposob ogrzewania może być najtańszym i ekologicznym sposobem na ciepły dom.

Ile kosztuje ogrzewanie domu za pomocą energii elektycznej?


Można studiować wskaźniki przenikania ciepła przez przegrody, obliczać zapotrzebowanie domu na kW czy kJ ciepła, jednak dane które otrzymamy będą tylko ogólną obietnicą tego co uwidoczni się dopiero, gdy zastosujemy dane rozwiązanie w praktyce. Dopóki nie zamieszkamy w domu, nie dowiemy się ile będą wynosiły realnie koszty ogrzewania odwzorowujące nasz styl życia. Dlatego najlepszym źródłem rzetelej informacji są sprawdzone, realne liczby.

Poniżej przedstawiam dane o zużyciu energii elektrycznej w wolnostojącym domu, wyposażonym w elektryczne ogrzewanie podłogowe (tzw. maty grzejne) za sezon grzewczy 2018/2019. Następnie podam więcej informacji na temat sposobu korzystania z ogrzewania oraz konstrukcji budynku. Na koniec kilka słów o wadach i zaletach podłogowego ogrzewania elektrycznego.

Miesiąc Zużycie Koszt
Wrzesień 357 kWh 109,43 zł
Październik 788 kWh 241,53 zł
Listopad 1534 kWh 470 zł
Grudzień* 1739 kWh 481,40 zł
Styczeń 2085 kWh 522,15 zł
Luty 1432 kWh 361,39 zł
Marzec 1392 kWh 351,30 zł
Kwiecień 792 kWh 199,88 zł
Sumy: 9908 kWh 2737,28 zł

*) w grudniu obligatoryjna zmiana taryfy z G12g na G12w. Zmiana przyniosła więcej godzin w 2 strefie i obniżenie rachunków.


Warto zaznaczyć, że wiosna 2019 była zimnym okresem, więc zużycie energii było znaczne. Podane wyżej dane dotyczy 2 taryfy, czyli godzin 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. W tym czasie:

 1. W godzinach nocnych 22-6 utrzymywana jest stała temperatura 21°C w sypialniach. Około godziny 4 podnoszona jest temperatura w części wspólnej domu i w łazienkach.
 2. W godzinach popołudniwych (13-15) ogrzewane są podłogi w całym domu do temperatury zadanej dla danego pomieszczenia. W salonie ustawiona jest wyższa temperatura, aby "naładować" podłogę tak, by stygnąc zachowała temperaturę do godzin wieczornych.
 3. W pokoju kąpielowym utrzymywana jest zwykła temperatura 22°C. W czasie kąpieli/prysznica, w celu szybkiego podniesienia temperatury i uzyskania przyjemnego efektu przenikania ciepłem, wykorzystany jest promiennik podczerwieni.
 4. Dodatkowo powyższe koszty zawierają energię zużywaną w 2 taryfie przez lodówkę, zamrażarkę, zmywarkę oraz okazjonalnie pralkę.
 5. W okresie grudzień-luty wieczorami wykorzystywany jest kominek dla miłej atmosfery i jako dodatkowe źródło ciepła. Nie ma instalacji dystrybucji ciepłego powietrza, ale jeden z wylotów z kominka jest na klatce schodowej, co w naturalny sposób kieruje ciepło na poddasze.
 6. Taryfa G12w oferuje tańszy prąd od piątku 22:00 do poniedziałku 6:00, więc weekendowe popołudnia i wieczory ogrzewanie części wspólnej jest załączone cały czas do 22:00.
W pierwszej (droższej) taryfie w zasadzie nie korzystam z ogrzewania, dlatego pomijam tą cześć wydatków, jako że jest to stała miesięczna kwota wachająca się w okolicach między 60 a 115 zł.

Jak można się przekonać z powyższej listy, ograniczenie kosztów ogrzewania elektrycznego jest możliwe dzięki dostosowaniu okresów grzania do trybu życia domowników.

Każde pomieszczenie jest wyposażone w niezależny termostat, co daje wielką swobodę w dopasowaniu temperatury do sposobu korzystania z pomieszczenia.
Dowiedz się jak automatyka domowa FIBARO pomaga sterować ogrzewaniem w domu oraz kontrolować koszty zużycia energii elektrycznej.

Konstrukcja domu


Powyższe dane dotyczą domu zbudowanego według projektu firmy Archon Dom w fuksjach 4.

 • Ściany Porotherm 25 cm
 • Ocieplenie ścian: styropian 16 cm.
 • Ocieplenie podłóg: styropian szary 2x5 cm.
 • Ocieplenie poddasza: piana PUR zamknięto-komórkowa 15 cm.
 • Wentylacja grawitacyjna
 • Kominek.

Korzyści i wady ogrzewania elektrycznego.


Korzyści i wady są przedstawione przede wszystkim w stosunku do popularnego eko-groszku i ogrzewania gazowego:

 • Ogrzewanie elektryczne jest czyste i bezobsługowe.
 • Nie wymaga zakupu i przechowywania paliwa.
 • Nie trzeba brudzić się i pamiętać o załadowaniu kotła.
 • Cenowo korzystniejsze lub porównywalne do ekogroszku.
 • Niższe koszty instalacji w stosunku do CO opartego na wodzie.
 • Oszczędność na kosztach przyłacza gazowego.
 • Bez ryzyka wybuchu gazu czy zagotowania wody w CO.
 • Bezpieczne przy bezkompromisowo poprawnej instalacji elektrycznej.
 • Bezawaryjne - czego nie można powiedzieć o kotłach zawierających elementy mechaniczne.
 • Ponieważ nie wywołuje silnej konwekcji powietrza jest korzystne dla alergików.
 • Główny sposob przekazywania ciepła to promieniowanie podczerwone z podłogi - korzystniejsze od typowiej konwekcji.
Listę korzyści można rozbudowywać.

Wady:

 • Duża bezwładność - wada, gdy jest konieczność szybkiego ogrzania pomieszczenia, ale również zaleta, ponieważ w normalnych warunkach wachania temperatury są nieznacznie.
 • Wymaga dobrej termo-izolacji budynku
 • Jeśli w budynku zastosowano wentylację grawitacyjną, koszty mogą wzrosną w wietrzne dni.
 • Koszty mogą być większe, jeśli wymagana jest stała temperatura we wszystkich pomieszczeniach przez całą dobę.
Każdej z powyższych wad można zaradzić, o czym będę pisał wkrótce.

Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju ogrzewaniem, lub potrzebujesz więcej informacji, proszę o kontakt.

O firmie

Inteligencja, estetyka, wygoda. To jedne z cech domu inteligentnego. Firma peszko.net stawia sobie za cel popularyzację idei domu inteligentnego i zapewnia wsparcie - od pomysłu na dom inteligentny do instalacji systemu. Zapewnia szkolenie dla użytkownika i wsparcie w rozwoju systemu po sprzedaży. Instalację domu inteligentnego można przetestować w siedzibie firmy po uprzednim umówieniu telefonicznym.

Zapraszam do współpracy!

Piotr Peszko

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Kontakt:

+48 604 545 645

© 2019 peszko.net